Penzion Medvidek

Penzion Medvidek

Okolí

Medvídek na lyžích

Medvídek na běžkách

Na běžky je to od penzionu kousek. U chaty se můžete rovnou obout do běžek a dojdete do tanvaldské kotliny, kde jsou pěkně upravené tratě.

Pokud si nechcete zlepšovat fyzičku, můžete se na běžkách vydat poznávat místní krásy.

Z Kořenova přes Paseky na Štěpánku

                V Kořenově je za poštou parkoviště, kde začínalo naše dnešní putování. Za silnicí naproti parkoviště jsme nazuli běžky a vydali se mezi domky vzhůru pěšinou. Nástup na tuto trasu není nijak značen. Asi po 100-200 metrech jsme odbočili doleva, přejeli přes louku a našli stopu. Že jedeme správně jsme si ověřili na rozcestí „U vyhlídky“. Cesta vedla po rovince lesem, kde jsme se kochali krásně zasněženými stromy obdivovali scenérie skal s rampouchy. Otvíraly se nám krásné vyhlídky na dolní Kořenov, silniční mosty, viadukt a železniční tunel, ale hlavně na malebné údolí Jizery.

                Na rozcestí „Pod Hromovkou“  jsme si dali koláčky (z batohu). Vybrali jsme si delší cestu a jeli z kopečka směrem na Paseky. Po cestě jsme se dívali na stráně Dolní Rokytnice a kopečky západních Krkonoš.

                Sjeli jsme z kopečka do „Bosny“ a zde jsme trochu ztratili stopu. Jeli jsme mezi chalupy až k vleku a potom díky našemu neomylnému šestému smyslu jsme se drželi stále vpravo mírně do kopce, až jsme narazili opět na stopu nad horní stanicí lanovek. Dojeli jsme až k hospodě Hvězda pod Štěpánkou. Dosáhli jsme nejvyššího bodu našeho putování (925m). Zde jsme se výborně najedli, což byla chyba. Nepokračovali jsme dál do Příchovic, ale jeli rovnou z kopce k autíčku čekajícímu za poštou v Kořenově.

                Pokud pojedete v našich stopách, tak zde pozor. Pojedete směrem na Příchovice, ale asi v 1/3 cesty musíte odbočit doprava. Není to nijak značené.

                Celá trasa byla dlouhá 13 km, téměř po vrstevnici, je nenáročná.

Trasa Václavíkova Studánka – bunkr – osada Jizerka a zpět

            Autem dojedete k Vaclavíkově studánce a zaparkujete za mírný poplatek na soukromém parkovišti. Vydáte se na pěkný, nenáročný výlet od Václavíkovy studánky po žluté směrem k „bunkru“. Cesta jde mírně do kopce. Budou se vám otevírat krásné výhledy na Soušskou přehradu, okolní kopce a údolí. Pohodlně dojdete na Jizerskou magistrálu a můžete se rozhodnout, kam dál. My se v této trase vydáme doprava směrem k „bunkru“. Dostanete se takto do malebného kraje s bývalou sklářskou vesničkou v osadě Jizerka, kde se můžete dobře najíst. Zpět můžete jít stejnou cestou, nebo kolem silnice.

Trasa Soušská přehrada – Smědava – kiosek a zpět

            Zaparkujete auto u přehrady a vydáte se po upravených stopách kolem přehrady. Budete pokračovat do kopce až se dostanete na rozcestí Jizerské magistrály. Dobře se naobědváte v chatě na Smědavě. Vydáte se dále směrem ke kiosku, kde doporučuji krátkou zastávku. Dáte si občerstvení a zaplatíte, kolik uznáte za vhodné. Taková je místní zvláštnost. Zpět se vydáte podle své kondice buď stejnou cestou, nebo kolem „bunkru“ a dále po modré k přehradě.

Bedřichov

            Pokud dojedete autem do Bedřichova (asi 20 minut), zaparkujete na parkovišti u stadionu, kde začíná Jizerská 50. Zde máte na výběr spoustu tras, dle své momentální nálady a fyzické připravenosti. Doporučuji využít servisu na stadionu a nechat si namazat lyže. Také si tam můžete půjčit nejnovější modely běžek od světových výrobců (Atomic, Fischer, Sporten...).

Medvídek na lyžích

Tanvaldský Špičák

            Tanvaldský Špičák je nejbližší středisko od penzionu Medvídek. Autem cesta trvá 5 minut. Pěšky se dá jít téměř po vrstevnici. Za 40-50 minut se pohodlně dostanete k pokladnám v dolní stanici lanovky. Pro otrlejší sportovce doporučujeme cestu pěšky po modré turistické trase od Medvídka nahoru k rozhledně. Překonáte převýšení téměř 300m a za 20-30 minut jste nahoře. Počítejte s tím, že se trochu zapotíte.

            Sjezdovky jsou vždy pěkně upravené.

MODRÁ:
            Je ideální pro rozježdění. Je příjemná a dlouhá o stálém, mírném sklonu. Končí mimo areál, do kterého se zdarma dostanete krátkým „talířovým“ vlekem.

ČERVENÁ:
            Je krásná dlouhé oblouky ve větší rychlosti. Zpočátku padá v prudším sklonu dvěmi zatáčkami a poté následuje delší rovinka, kterou překonáváme díky rychlosti z předešlé části. Závěr sjezdovky je široký, upravený, ve sklonu akorát pro zkoušení dlouhých i krátkých oblouků. Na této části trati je králem každý.

ČERNÁ:
            Je nejprudší sjezdovka se sklonem pro pořádání závodů splňující parametry FIS. Její horní část je určená všem zdatnějším lyžařům. Ve spodní části je trochu mírnější sklon tratě ideální pro dlouhé oblouky. Sjezdovka končí opravdu mírným svahem na kterém se nachází krátký vlek. Tato část je přímo ideální pro učení a první krůčky na lyžích.

            Z černé sjezdovky se na lanovku dostanete tzv. rukávem, což je pěkná, členitá cesta. Pokud se nechcete vracet na lanovku, nahoru se dostanete také dlouhým vlekem.

Na jídlo doporučujeme zajít na rozhlednu u horní stanice lanovky, kde je krásná stylová hospoda. Nejlepší z její nabídky je Svíčková, nebo Borůvkové knedlíky. Pro zahřátí je vynikající Česnečka. U dolní stanice lanovky se nachází „Krmelec“, kde také naleznete širokou nabídku jídel a pití. Ve spodní části červené sjezdovky se nacházejí dva stánky, kde prodávají teplé i studené nápoje a rychlé občerstvení.

Zpět do penzionu Medvídek se dostanete buď autem, nebo od rozhledny sjedete na lyžích až k penzionu.

Více podrobností na www.skijizerky.cz

Copyright 2013 © Altercom s.r.o. Běží na systému iEDIT - jednoduchý editor obsahu